Start page Aeroflot Roskino Moscow Government Department of Culture
РУССКИЙ


PROGRAM 2011


Dear colleagues!
If you want to get pre-accreditation of the Russian Pavilion events, please, register here.


May, 12


12:00 – 13:30
Official opening of the Pavilion, announcement of program,
welcome cocktail


May, 13


12:15 – 13:15
Presentation of Russian Educational Programmes for graduates and post-graduates

Moderated by Anna Gudkova


  • VGIK Summer School;
  • Generation Campus;
  • Generation Campus Connection;
  • Script Lab Kultbyuro;
  • Cinetrain;
  • New programs of Saint-Petersburg State University for Cinema and Television;
  • Cinemotion Lab;
  • ArtKino;
  • New Hollywood Filmmakers;
  • Scream School;
  • Up Stream: from the White Sea to the Black Sea.

13:15 – 14:30
Presentation of the ARTKINO project and the eponymous Short Film Festival

Moderated by the project producer Dmitry Kupovyh
Followed by the short film screening.
Producers Ivan Lopatin of “Leevandia Production” and Vladislav Pasternak of "HHG Film Company” will present their films. There will also be a presentation of films participating in the Short Film Corner section at the Cannes Film Festival - The Clown (2010) and Sonja’s Birthday (2011), directed and produced by Olga Antropova.


May, 14


11:00 – 13:00
Focus on New Russian Cinema

Moderated by Catherine Mtsitouridze and Andrey Plahov
Co-moderator Nicholas Holdsworth (Variety)


  1. Under the Electric Clouds, directed by Aleksey German Jr, produced by Artem Vasiliev;
  2. The Spy, director Alexey Andrianov, producers Leonid Vereshchagin, Sergey Shumakov;
  3. The Roadside House, director Anton Sivers, producers Yuri Sapronov, Leonid Vereshchagin;
  4. Living, director Vasily Sigarev, producer Roman Borisevich;
  5. Lifelong Night, director Nikholay Khomeriki, producers Elena Borisova, Mikhail Babakhanov;
  6. Gold, director Andrey Marmont, producer Michael Churbanov;
  7. Dubrovsky, director Kirill Mikhanovsky, producer Yevgeny Gindilis;
  8. The Dry Valley, director Alexandra Strelyanaya, producer Alexei Uchitel;
  9. The Practice in Beauty, director Victor Shamir, producer Andrey Novikov;
  10. Escape to the Sky. Devyatayev, director Alexander Kott, producer Denis Filiukov;
  11. The Hunter, director Bakur Bakuradze, producer Sergey Selyanov.

May, 15


11:00 – 12:00
Step Into The Future: Presentation of Projects for Co-production

Moderated by Anna Gudkova


  1. Metro Dog, directed by Sheldon Letichev, produced by Vasily Bernhardt (Russia), Bob Underwood (USA), Gabriela Cherniak (Germany);
  2. Petrushka Syndrome, directed by Elena Khazanov, produced by Dmitry Aronin;
  3. Moat Ne, directed by Sergei Oldenburg, produced by Sergei Oldenburg;
  4. Everybody’s Gone, directed by Georgy Paradjanov, produced by Ekaterina Filippova, Svyatoslav Kacharava;
  5. Tongue of the Enemy, directed by Natalia Novik, produced by Vladimir Utin;
  6. Sophie's World, director Peter Arnell, producer Staffan Ahrenberg, Tara Grote.
  7. Parade-Alle, scriptwriter Anatoly Balchev, producers Staffan Ahrenberg, Marc Ivassilevitch

12:15 – 13:15
The presentation of the Russian-Chinese Cinema Fund, initiated within the framework of cultural relations development agreement between Russia and China.


Speakers:
Andrey Smirnov (Sistema Mass-media, President),
Yuri Sapronov (Russian World Studios, General Director),
Stanislav Rodionov (Vice-President of representation the company Huawei in Russia),
China Film Group Corporation representatives,
China International Television Corporation representatives,
Shanghai Media and Entertainment Group representatives.


May, 17


11:00 – 12:00
Panel Discussion with the Russian distributors
The Independent Film Market: Recent Tendencies.

With the support of Film New Europe (FNE)


12:15 – 13:15
Annual Russian Film Industry Report Presentation

Moderated by Dmitry Litvinov and Kseniya Leontyeva


May, 18


11:00 – 12:00
The presentation of the Moscow International Film Festival (MIFF)


Speakers:
Leonid Vereshchagin (MIFF, General Producer),
Kyrill Razlogov (MIFF, Program Director),
Peter Shepotinnik (MIFF, Member of selection committee).


16:00 – 17:00
Presentation of the 2nd International Festival of Young European Cinema VOICES
Cocktail


May, 19


11:00 – 13:00
Presentation of "CinemaClub: culture, education, communications” project
Presentation of the National Forum "Russian Cinema 2020"


Speakers:
Fyodor Bondarchuk,
Edward Pichugin.

14:00 – *** (time to be specified further)

Press conference of the Russian participants in the "Un Certain Regard" programme of the 64th Cannes Film Festival - The Hunter (director Bakur Bakuradze, producer Sergey Selyanov)


Dear colleagues!
If you want to get pre-accreditation of the Russian Pavilion events, please, register here.